Saturday, February 28, 2015

Víkendový návrat do minulosti

(event: Art Deco Weekend 2015)

Mali sme šťastie a opäť sme boli v správny čas na správnom mieste. Počas minulého týždňa sa mestečko Napier, kde momentálne pracujeme, vrátilo v čase do obdobia 1920-1930 počas Art Deco víkendu 2015. Festival má síce v názve slovíčko víkend, no posledné roky trvá už skoro týždeň. Ako by aj nie, keď k dispozícii je vyše 200 eventov, kde si môžete túto éru Veľkého Gatsbyho vychutnať do sýtosti. Od fashion show, cez výstavu dobových automobilov, rôzne workshopy až po koncerty a tancovačky priamo na ulici. Účasť na festivale je veľmi žiadaná a aj preto sa ceny lístkov na niektoré predstavenia pohybujú na úrovni 30, 50, či 100 eur za jedno. No nájdu sa aj bezplatné možnosti zábavy a presne na tie sme zamierili my :-).

Keďže cez týždeň pracujeme, naplánovali sme si vyraziť do ulíc a nasať art deco atmosféru až cez víkend, kedy festival vrcholí. 

Tak sme aspoň mali čas na vyriešenie problému – čo na seba? Chceme totiž zapadnúť v dave a farebné tričko s potlačou a rifle asi nie je to pravé orechové. Nabiehame teda do miestneho sekáča - teda vlastne obrovskej haly plnej regálov so šatstvo usporiadaným tématicky na vešiakoch od nevidím do nevidím. Našťastie predajca presne vie, čo zákazník 2 dni pred art deco víkendom hľadá a vytvoril osobitný regál s týmto špecifickým oblečením. Výber je už dosť obmedzený, no čo to vyberieme, vyskúšame a máme nakúpené J - ja šaty za cca 9 eur a Milan zainvestoval viac a vybral si košeľu a vestu za cca 16 eur. Ešte sme zbehli ku číňanovi po doplnky (lebo tam nájdeš všetko J) a náš prestroj je dokonalý J


Tradaaaaa:

*pozn. aspoň som už zistila, na čo som si trepala cez pol zemegule topánky na opätku J

Ale späť k víkendu. V sobotu večer sme sa odhodlali ísť na večernú tancovačku na nábreží. Atmosféra bola všade vynikajúca. Na pódiu vyhrávala swingová kapela The Royal NZ Navy Band, na trávičke si posedávali starší ľudi na skladacích stoličkách a na parkete sa odušu tancovalo. Všetci mali starostlivo vybrané kostýmy a niektorí aj svedomito nacvičenú choreografiu. Celá táto paráda sa končila o polnoci, kedy sa všetci rozpŕchli domov, popr. do vypredaných hotelových izieb. Zajtra pokračujeme :-).

V nedeľu doobedu sa na hlavnej ulici konalo SOAP BOX DERBY, teda preteky rodinných tímov na doma vyrobených kárach. Celé to spočívalo v tom, že jeden z rodičov roztlačil svoju ratolesť na štvorkolesovom vozídku a potom už všetci čakali, ako to na konci dopadne – či stihne dieťa ubrzdiť alebo ho ubrzí bezpečnostná bariéra. Súťažilo sa v jednotlivých kolách a zastúpenie mal aj náš hostel Toad Hall Backpackers, za ktorý súťažila rodinka majiteľov. Nakoniec skončili  tretí, čo je pri celkom silnej konkurencii veľký úspech J.

Keďže slnko praží, všade sú páni v klobúkoch a dámy s dáždnikmi. Celé centrum je pre autá uzatvorené. Teda, okrem nablískaných veteránov - tie sú tu teraz kráľmi. Okoloidúci si ich obchádzajú, obdivujú a fotia. Za menší poplatok sa dá na niektorých aj povoziť.
My sme si po dávke riadne čokoládovej zmrzliny radšej zvolili hovenie na trávičke pod pódiom. Koncert má nejaká sláčiková minikapela a tie melódie sú fakt pastvou pre uši. Len tak si teda sedíme, počúvame a pozorujeme ľudí naokolo - staršie manželské páry na prechádzke, mladé rodinky s deťmi alebo skupinky mladých art deco nahodených ľudí. Je to naozaj ako návrat v čase o skoro 100 rokov ...


Zahájené sú tiež prípravy na Gatsby piknik, ktorý sa koná v miestnom parku pri pláži. Všade sa rozprestierajú šiatre, pod ktorými sa na stoloch ligoce porcelánový riad, koláčiky, čaj a ďalšie dobroty. Nastajlované žienky dekorujú stany, posedenie alebo len tak posedávajú a konverzujú pri šálke kávy. Všetci sa na tento víkend zjavne pripravovali celý rok.

Stan alla prenosná vojenská nemocnica, kde dokonca „vykonávali“ operácie, amputácie a transplantácie orgánov na počkanie. Všetci tu sršali humorom a nálada bola vynikajúca :-).


Divadlo na oblohe v podaní akrobatických kúskov drojplošníkov.


Prebiehali aj ďalšie sprievodné akcie. Do Napieru ste sa napríklad mohli dopraviť vo veľkom štýle parným vlakom, na uliciach nechýbali ani kadejaké parné stroje, nedeľná omša v kostole bola spojená s jazzovým koncertom a pri platených prehliadkach ste sa mohli dozvedieť, ako sa obliecť či nalíčiť v štýle éry Veľkého Gatsbyho. Samozrejme prebiehali aj aktivity v múzeu venovanom ničivému zemetraseniu v roku 1931, ktoré vlastne celé smerovanie art deco mestečka začalo.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tomto festivale, pozrite si priamo stránku usporiadateľa tu.

1 comment: